image 84617 25 v2
Galéria(6)

Interiér Wellness Scene ponúka nezvyčajný vizuálny zážitok

Navrhnúť interiér wellness stále patrí medzi obľúbené architektonické zadania. Na konečný vzhľad vždy vplývajú viaceré vstupné elementy, ktoré treba pri návrhu vziať do úvahy. Architekt Michal Pasiar má so svojím tímom bohaté skúsenosti a v ich dizajne je to vidieť.

001
002
004
006
007
008

Už sme písali o naozaj všelijakých well­ness centrách. Niektoré majú jednoduchý minimalistický dizajn s množstvom sklenených plôch, kde sa kladie skôr dôraz na samotný fyzický zážitok z procedúr. V iných nechajú investori vybudovať umelé kulisy s nádychom lesa v snahe priblížiť klientovi prírodné prostredie. Rozdiel je aj v tom, či je wellness verejne prístupný a aká je jeho kapacita, či je počet návštevníkov obmedzený a veľkú úlohu hrá pocit súkromia a exkluzivity.

Dominantou wellnessu je vodný bar.

Dominantou wellnessu je vodný bar.

Z divadla celý komplex

Majiteľ objektu bývalého olomouckého divadla v mestskej časti Hodolany sa rozhodol pustiť do ambicióznej rekonštrukcie, ktorá dala niekdajšiemu kultúrnemu stánku, ktorého prevádzku už nevedelo mesto udržať vo svojich rukách, a preto ponúklo budovu na predaj, úplne novú funkciu. Investor využil nielen pôvodnú budovu divadla, ale modernou nadčasovou dostavbou vytvoril pomerne veľký komplex, ktorý rozvíril hladinu verejnej mienky v Hodolanoch. Cortenová fasáda sa strieda s celozasklenou fasádou a to všetko kontrastuje s historickou budovou divadla. V rezorte Hodolany je dnes záujemcom k dispozícii kasíno, exkluzívna reštaurácia, hotel a well­ness. A práve návrh interiéru wellnessu bol zadaný ateliéru Acrea.

Veľkorysý priestor si klienti užijú aj pri masáži.

Veľkorysý priestor si klienti užijú aj pri masáži.

Bazén s barom

Kapacita počíta s maximálne dvadsiatimi návštevníkmi, ide teda o menšie wellness, ktoré sa sústreďuje viac na splnenie individuálnych požiadaviek než na masovú regeneráciu početnej klientely. Dominantou dispozičného riešenia je centrálny priestor, v ktorom okrem bežného wellness baru priťahuje pozornosť aj vodný bar. Architekti mu dali tvar väčšej vírivej antikorovej vane, pričom návštevníci môžu konzumovať nápoje za barovým pultom pri blahodarnom pôsobení vody priamo vo vírivke. Na centrálny priestor nadväzujú tri sauny – fínska, bylinková a parná, pričom parná je riešená ako celozasklená. Po saunovaní majú návštevníci  k dispozícii zážitkové sprchy aj ochladzovací bazén. Súčasťou zariadenia je aj masáž s dvoma masérskymi pozíciami na podávanie obľúbených párových masáží. Netradičným riešením je aj privátne spa, ktoré obsahuje vírivú vaňu, fínsku saunu a vodnú relaxačnú posteľ, na ktorej si klienti môžu vychutnať procedúru s relaxačno-liečivými zábalmi.

Centrálny priestor zdobia kvapky, ktoré nikdy nespadnú.

Centrálny priestor zdobia kvapky, ktoré nikdy nespadnú.

Pôsobenie kontrastných materiálov dolaďujú svetelné efekty.

Pôsobenie kontrastných materiálov dolaďujú svetelné efekty.

Zelená žula

Hranica medzi gýčom a luxusne poňatým interiérom býva tenká a, samozrejme, záleží predovšetkým na vkuse investora, skúsenostiach dizajnérov a napokon aj na realizačnom tíme. Architekti v tomto prípade citlivo zvolili pomerne pestrú kombináciu materiá­lov a táto paleta ponúka vo výsledku nevšedný zážitok. Punc luxusu dodáva interiéru zaujímavý výber prírodného kameňa – žuly zelenej farby, ktorá sa vyníma na veľkých plochách ako obklad stien. S ľahkou dávkou vtipu jej sekunduje keramický obklad s dekorom zhrdzaveného kovu, čím sa prepojil obraz cortenového exteriéru s interiérom. Pre mimoriadny vizuálny zážitok architekti odvážne použili leštené antikoro na strope v podobe kvapiek vody. Dôležitú úlohu hrá v interiéri wellness svetlo, ktoré vytvára rôzne scény, zákutia či podporuje hravosť aj eleganciu vodného elementu.

Fínska sauna je, samozrejme, obložená drevom.

Fínska sauna je, samozrejme, obložená drevom.

Intímnemu priestoru odpočivárne je prispôsobené aj osvetlenie.

Intímnemu priestoru odpočivárne je prispôsobené aj osvetlenie.

Základné bilančné údaje:

Architekt: Acrea, s. r. o., Ing. arch. Michal Pasiar, Ing. arch. Marek Paulen
Zastavaná plocha: 303,897 m2
Obstavaný priestor: 1 198 m3
Okamžitá návštevnosť: 10 osôb (muži), 20 osôb (ženy)
Počet sáun: 3
Začiatok výstavby: február 2015
Koniec výstavby: september 2015
Náklady na výstavbu: 0,6 mil. eur

TEXT: Mária Nováková

FOTO: acrea

Článok bol uverejnený v časopise ASB.