image 72738 25 v1
Galéria(6)

Interiér firmy s kusom obývačky

„Chceli sme u návštevníkov vyvolať moment prekvapenia, niečo ako ‚wow‘ efekt, a zároveň bolo naším cieľom, aby sa pracovníci mohli v priestoroch cítiť uvoľnene, ako doma,“ hovorí Michal Pasiar z ateliéru Acrea.

01 MG 5475
02 MG 5447
03 MG 5468
04 MG 5461
05 MG 5463
06 MG 5454

Kancelárske priestory sú situované na dvoch podlažiach. Ich celková rozloha sa blíži k 600 m2. Na hornom podlaží je vedenie spoločnosti a vstupná recepcia, na spodnom podlaží sú umiestnené ostatné zložky. Dominantným priestorom je, samozrejme, recepcia. Keďže práve týmto bodom prechádzajú všetci návštevníci, architekti sa tu doslova vyhrali. „Pri navrhovaní sme dostali voľnú ruku,“ zdôrazňuje Michal Pasiar. Ako základnú farebnosť zvolili atraktívnu čierno bielu kombináciu, ktorú oživili a zjemnili rôznymi ďalšími prvkami. Recepcia, ako miesto prvého kontaktu, je vizuálne veľmi dôležitá, musí zapôsobiť hneď pri prvom stretnutí a urobiť na návštevníka správny dojem.

Farebný koncept interiéru firmy sa opiera o čiernobielu kombináciu.

Želaný efekt dosiahli architekti vyvýšením recepcie pre lepší očný kontakt s návštevou. Pult je čierny s výrazným logom spoločnosti. Vizuálna hra pokračuje na podlahe, kde bol použitý koberec so šachovnicovým vzorom. Geometrická podsvietená inštalácia ako dynamický výtvarný prvok na stene oproti recepcii vyvažuje dominantnosť recepčného pultu. Celú scenériu dopĺňa zelená vertikálna záhrada široká 1,2 m a vysoká takmer dva metre. V relatívne monochromatickom prostredí pôsobí veľmi zmäkčujúco a uvoľnene, absorbuje eventuálne napätie. Architekti priestor plný výrazných vizuálnych vnemov doladili jednoduchými koženými kreslami a skleneným stolíkom pre návštevy.

Pracovňa riaditeľa dýcha pokojnou atmosférou, klienti sa v nej môžu cítiť ako doma.

Súkromie ako priorita

Kancelárie jednotlivých pracovníkov sú zariadené relatívne jednoducho, ale funkčne. Dôležitú úlohu v nich hral samotný priestor, aby nepôsobili stiesnene, ich rozloha je okolo 15 m2. Vedenie má v každej kancelárii aj malé sedenie na rokovanie s klientmi v súkromí, ktoré je pre spoločnosť prioritou. Aj z tohto dôvodu sú firemné priestory riešené ako oddelené kancelárie. Aby priestor ostal vzdušný, dvere do kancelárií sú sklenené, avšak s pásom mliečneho skla. Nevšedným dojmom pôsobí aj zasadacia miestnosť. Hoci trendy kancelárskych priestorov velia zvoliť jednoduchú farebnosť a čisté línie, v tomto prípade sa architekti nebáli experimentovať a v okázalom duchu ostatných firemných priestorov vybrali pre zasadačku výrazný koberec, ktorý priťahuje pozornosť. „Ľudia sa často pozerajú do zeme, tak sme sa snažili vybrať vzor, na ktorý možno uprieť zrak. Ostatne, práve tento vzor v rôznej intenzite a farebnosti variuje vo všetkých priestoroch,“ vysvetľuje Michal Pasiar.

Stenu v zasadacej  miestnosti oživila kreatívna do bronzova ladená stierka. Unikátom sú svetelné akustické panely na strope.

Monochromatickú kombináciu ozvláštňuje v zasadacej miestnosti bronzovo-hnedá kreatívna stierka. Druhým dominantným priestorom je pracovňa riaditeľa spoločnosti. „Išlo nám o to, aby sa tu návštevy cítili pohodlne, ako v obývačke, aby tu vládla rodinná atmosféra,“ dodáva architekt. Impozantný riaditeľov stôl je pomyselnou hranicou medzi striktne pracovnou zónou kancelárie a druhou uvoľnenejšou časťou. Tam vládne pohodlná kožená sedacia súprava s prírodným svetlo pieskovým odtieňom. Keďže najdôležitejšie rokovania prebiehajú tu, akoby práve toto sedenie symbolizovalo pocit bezpečia, pokoja a dôvery. Vstavaný nábytok z drevenej dyhy bol do všetkých priestorov vrátane úložných skríň na spisy, šatníkov aj komôd vyrábaný na mieru. Aby tmavý hnedočierny povrch nepôsobil príliš stroho až puristicky, architekti ho po diskusii s investorom zmäkčili jemne štylizovaným lemovaním.

Kancelárie oddeľuje od spoločných priestorov matné sklo.

Akusticko-svetelné panely

Unikátom týchto firemných priestorov je riešenie osvetlenia. „Prvýkrát na svete sme použili na stropy svetelno-akustické panely s rozmermi 1,2 × 0,6 m. Ide o špeciálne panely so zabudovaným LED osvetlením, ktoré sa naprogramuje na potrebnú intenzitu osvetlenia priestoru, inak na recepcii, inak na pracovnom mieste, inak na chodbe. Podľa intenzity prirodzeného svetla dopadajúceho z okna, panel pracovné miesto dosvetlí práve pomocou LED svietidla. Navyše, panel svieti len vtedy, keď treba, automaticky sa rozsvieti, ak pracovník príde na svoje miesto,“ opisuje špeciálnu švédsku technológiu Michal Pasiar. Celý projekt spracovával ateliér Acrea v BIM, realizácia bola ukončená v máji 2014. „Building Information Modeling je informačný model budovy. Predstavuje dokonalé virtuálne prostredie stavby od základových konštrukcií až po mobiliár, pričom každý komponent budovy obsahuje informácie o sebe samom.

BIM model budovy je informačnou databankou, neustále aktualizovanou počas celého životného cyklu stavby, v tomto prípade kompletného projektu interiéru od stavebných prác až po prácu na zariadení,“ objasňuje Michal Pasiar dôvody, prečo jeho ateliér používa v projekcii tento systém. „Tento digitálny model je spravovaný a aktualizovaný na princípe ,cloud‘ technológie. Klient má 24 hodinový online prístup ku všetkým informáciám, ktoré model poskytuje, a k ďalším, zmluvou garantovaným informáciám, ktoré si vyžiada. Systém nám na 100 % koordinuje všetky profesie a vymieňa informácie medzi nimi. Vyhneme sa tak nechceným prekvapeniam pri výstavbe. Hlavnými výhodami virtuálnej výstavby sú detekcia chýb, 100 % výkaz výmer, koordinácia, simulácie časovej osi (4D) a manažment nákladov (5D – cost management),“ dopĺňa na záver Michal Pasiar.

text: Mária Nováková

foto: Dano Veselský

Článok bol zverejnený v časopise ASB.