image 88416 25 v2
Galéria(35)

Dvojizbovému bytu vdýchli nový život jednoduchou prestavbou

Partneri sekcie:

Úžasná premena starého bytu je dielom architektov zo štúdia Itay Friedman Architects a bola uskutočnená počas roku 2016.

1
2
3
4
5
6
7
8

Klient bol náročný a pre profesionálov si pripravil neľahké požiadavky. Jeho túžbou bolo mať príbytok, v ktorom sa nájde vhodný priestor na prácu, miesto na bežný domáci život v útulnom prostredí a okrem toho elegantné a súkromné ubytovanie pre hostí, ktorých domáci pán často rád pozýva k sebe na rôzne večierky. V rámci dvojizbového bytu bolo pomerne náročné splniť tieto požiadavky, architekti si však s touto úlohou po mnohých úvahách obdivuhodne poradili.

Napokon, pre staré byty v tejto oblasti sú typické štedré podlahové možnosti a na ploche 85 m² sa dalo výborne pracovať so zmenou dispozície. Architekti na čele s Anou Lytvyniuk sa rozhodli odstrániť niektoré priečky a týmto spôsobom premeniť priestor, v ktorom sa dalo pohybovať lineárne, na priestor s oválnou priechodnosťou naprieč celým bytom. Dokonca sa im podarilo byt prestavať tak, aby jednotlivé miestnosti boli dostupné aj v prípade, ak sú v byte ubytovaní hostia a hostiteľ nechce narušiť ich súkromie.

V byte nájdeme vstupnú halu, ktorá je prepojená so spoločenskou miestnosťou. Tú tvorí kuchyňa a priestranná jedáleň. Spoločenský priestor je zasklenými dverami prepojený s obývacou izbou, ktorá slúži zároveň ako príležitostná hosťovská izba. Obývacia izba je klasickými masívnymi dvojkrídlovými dverami prepojená so spálňou a zároveň je takto od nej oddelená.

Zo spálne sa dá zrkadlovými dverami poľahky dostať do špeciálnej miestnosti, ktorá sa ukrýva za kuchyňou a má viaceré využitia – od skladu cez špajzu až po „predĺženú ruku“ kuchyne. Do tejto miestnosti sa dostanete pravdaže aj z kuchyne, a to prostredníctvom elegantne zamaskovaného vstupu, ktorý na prvý pohľad vyzerá (a zároveň aj slúži) ako súčasť kuchynských poličiek. Týmto priechodom sa nám kruh pohybu v byte uzatvára.

Čo sa týka dizajnového ladenia, klient si želal mať príbytok zariadený v industriálnom štýle a zároveň pohodlne, živo, elegantne a čisto. Architekti a dizajnéri zvolili prevahu bielej farby v kombinácii s drevom, kovovými konštrukciami a tehlovým obkladom, pričom celok dopĺňajú výrazné dizajnové svietidlá a obrazy. Byt pôsobí útulným, no zároveň pomerne jednoduchým dojmom, je skutočne svieži a príjemný na pohľad.

Starosvetskú atmosféru pôvodnej podoby bytu pripomínajú vysoké okná a liatinové radiátory.
Klient bol s výsledkom veľmi spokojný, pretože architektom sa podarilo splniť jeho priania a v byte teraz nájde priestor na prácu, bežný život aj zábavu s priateľmi.

Nová podoba je dôkazom toho, že menej je niekedy skutočne viac a skvelý dizajn vzniká najmä rozumným spojením jednoduchých materiálov, konceptov a farieb s ohľadom na povahu pôvodného priestoru a lokality.
Projekt s názvom Brew Box Pad je privátny apartmán, ktorý sa nachádza v berlínskej mestskej časti Kreuzberg.

Prehľad:

Názov projektu: Brew Box Pad
Klient: privátny – T. Willson
Podlahová plocha: 85 m²
Realizácia: 2016
Lokalita: Kreuzberg, Berlín, Nemecko
Architektonické štúdio: Itay Friedman Architects
Vedúci projektového tímu: Ana Lytvyniuk

Text: Anna Martausová
Foto: Boaz Arad
Zdroj: homedsgn.com, itayfriedman.com