image 65960 25 v1
Galéria(44)

Ako bývajú celebrity architektúry

Partneri sekcie:

Mekka módy. To je štatút, ktorým sa Miláno pýši. Na jeden týždeň v roku však módne ikony poklesnú na druhú priečku a nechajú mesto prepadnúť tomu najlepšiemu, čo posledný rok priniesol z trochu iného súdka – dizajnu. Tento rok si však na svoje prišli aj architekti. Poriadne sústo si mali možnosť vychutnať v pri prehliadke expozície pod zastrešujúcim názvom  „Where Architects Live“.

01 Shigeru Ban s portrait
00 opening Alessandro Russotti
01 shigeruban Alessandro Russotti
01 shigeruban Hiroyuki Hirai
02 Chipperfield01  DavidePizzigoni
02 Chipperfield02  Davide Pizzigoni
02 Chipperfield02  Ute Zscharnt for David Chipperfield Architects
02 chipperfield Ingrid von Kruse

Kurátorka Francesca Molteni v spolupráci s architektom a scénografom Davidem Pizzigonim mali možnosť nahliadnuť do súkromia hviezd architektonického neba, ktoré sprostredkovali na výstavisku originálnou inštaláciou pozostávajúcou z filmov, fotografií, modelov, schematických priestorových štúdií rozdelených do ôsmich pavilónov. Každý sa venoval jednému z architektov. Boli nimi Shigeru Ban, Mario Bellini, David Chipperfield, Massimiliano a Doriana Fuksas, Zaha Hadid, Marcio Kogan, Daniel Libeskind a Studio Mumbai/Bijoy Jain. Špecifické schematické priestory koncipované ako „izby“, mali návštevníkom sprostredkovať zážitok z priestoru ich originálnych predlôh. Prezeraním reálnych fotografií a dokumentov, ktoré boli v týchto „izbách“ vystavované, bolo cieľom poskytnúť pozorovateľovi ucelený obraz a zážitok do zákulisia tvorcov, ktorých sme doposiaľ poznali len prostredníctvom ich diel.

Where architects live - 00_opening_Alessandro-Russotti

Typickými pre obydlie laureáta na tohtoročnú Pritzkerovu cenu – Shigeru Bana, sú harmonické krivky, množstvo svetla a minimalistické zariadenie. Dom je koncipovaný v súlade s prírodou tamojšieho lesa, ktorý prirodzene formoval celý dom. Namiesto vybudovania súvislého obydlia, zvolil architekt princíp mníšskych priestorov a tak dom pozostáva z niekoľkých oddelených hmôt, rešpektujúcich polohu pôvodných stromov. 

Where architects live - 01_Shigeru-Ban's-portrait

Where architects live - 01_shigeruban_Hiroyuki-Hirai

Where architects live - 01_shigeruban_Alessandro-Russotti

Trojpodlažný byt vo štvrti Mitte v Berlíne, je výrazovým stelesnením tvorby Davida Chipperfielda. V celom komplexe sa nachádza architektov byt, štúdio a jedáleň určenú pre miestnych obyvateľov, komunikujúcu prostredníctvom veľkých okien priamo s ulicou. Interiéry s typickou atmosférou pohľadového betónu v kombinácii s nábytkami z 50.-60. tych rokov minulého storočia, akcentujú snáď len dva prvky, vymykajúce sa tejto čistej kompozícii – zelená zamatová sedačka a oranžová knižnica, oddeľujúca priestor kuchyne a jedálne. 

Where architects live - 02_chipperfield_Ingrid-von-Kruse

Where architects live - 02_Chipperfield01-_DavidePizzigoni

Where architects live - 02_Chipperfield02-_Davide-Pizzigoni

Where architects live - 02_Chipperfield02-_Ute-Zscharnt-for-David-Chipperfield-Architects

Where architects live - 02_chipperfield_expo_Alessandro-Russotti

Fotografie z parížskeho bytu Talianov Massimiliana a Doriany Fuksas, odhaľujú eklektickú kompozíciu chladných povrchov, originálnych drevených stropných trámov, a množstva umeleckých diel od Fontana, či Paladina, vyvrchoľujúcu v centre – veľkom starožitnom ohnisku. Celý dojem podčiarkujú príjemné pastelové farby a originálne kúsky nábytku z dielne Jeana Prouvé.

Where architects live - 03_Massimiliano-and-Doriana-Fuksas-_Maurizio-Marcato

Where architects live - 03_fuksas_b_-Aki-Furudate

Where architects live - 03_Fuksas_o_Alessandro-Russotti

V centre rušného Manhattanu našiel svoje umelecké útočisko architekt Daniel Liebeskind. Byt, ktorého jadro sa sústredí okolo rysovacej dosky a kresiel od Le Corbusiera, je typický množstvom kníh, štetcov a artefaktov, naznačujúcich jeho zanietenosť pre umenie.

Vyrastala v Bagdade, momentálne obýva loftový byt v Londýne. Špecifické energické organické línie, ktoré poznáme z jej tvorby, pretavila Zaha Hadid aj do svojho bývania. Biele plochy, množstvo svetla vnikajúce cez strešné okná sú takmer galerijným podkladom pre nábytok z jej dielne, doplnený o množstvo obrazov na stenách, napríklad od ruského umelca – Lissitzkeho.

Sídlo Brazílčana Marcia Kogana (Štúcio MK27), sa nachádza na dvanástom poschodí budovy, ktorú sám navrhol v roku 1980. Jednou z hlavných tém priestoru je piano, umiestnené v centre, ako aj nespočetné množstvo suvenírov z ciest, umeleckých diel a osobných predmetov. Dojem otvorenosti nadobúda byt vďaka veľkorysým oknám – zarámovaným obrazom s výhľadom na mesto.

Taliancky architekt Mario Bellini sám seba vyhlásil za milovníka kníh. Jeho milánsky príbytok v budove z 19. storočia to len dokazuje. Na dosiahnutie najvyššej police vertikálnej dominanty – trojposchodovej knižnice si postavil lešenie. Bezpečne na zemi jej vo výraze konkuruje čierne piano.

Ponorené do indického vidieka, 30 km od centra mesta Mumbai, sa rozprestiera exotické sídlo architekta Bijoya Jaina (Studio Mumbai). V tejto lokalite netradične veľkorysý príbytok zahŕňa bývanie, ateliér, čitáreň, či bazén v tôni starých stromov. Inšpiratívny priestor architekt zdieľa spolu so 60 remeselníkmi.

Viac o dizajne v Miláne nájdete v článku: Veľtrh Salone del Mobile ukázal aj nábytok z mramoru

Lucia Kušnírová

Foto: Alessandro Russotti, Hiroyuki Hirai, Ingrid von Kruse, Davide Pizzigoni, Aki Furudate, Maurizio Marcato, Nicola Tranquillino, Ute Zscharnt, Romulo Fialdini, Francesca Molteni