image 87014 25 v1
Galéria(15)

Zrekonštruovaný byt odhalil krásu historických prvkov

Partneri sekcie:

Storočný dom v Prahe v mestskej časti Letná pochádzajúci od architekta Bohumila Hypšmana je charakteristický krásnymi historickými detailmi. Mnohé z nich však, žiaľ, zanikajú pod necitlivými úpravami zo 60. a 70. rokov minulého storočia. Nič to však nemení na fakte, že v jeho interiéri sa nachádza slnečný byt, ktorý spomienky na minulosť nechal vyniknúť. Noví majitelia sa ho rozhodli oživiť a vniesť mu nový svieži nádych.

01
02
03
04
05
06
07
07 copy

Kúzlo starých čias

Na túto rolu sa podujala architekta Pavla Kosová z architektonického štúdia Studio 29. Tvrdí, že majitelia majú veľký cit pre krásu, obdivujú staré krásne veci, čo sa odzrkadlilo i na zariadení interiéru. Okrem financií do rekonštrukcie bytu investovali aj desiatky hodín námahy. „Cieľom rekonštrukcie malo byť vytvorenie moderného interiéru s prvkami z histórie, čím by bývanie neprišlo o kúzlo starých čias. Dosiahli sme to dôkladným reštaurovaním všetkých historických prvkov, ktoré sa nachádzajú v byte – dverí, kľučiek, štukovej výzdoby na strope,“ opisuje svoju ideu a jej realizáciu architektka.

Obývací pokoj s knihovnou na míru a repasovaným nábytkem ze 40.-50. let. Průchod do kuchyně s jídelnou byl proti původnímu rozšířen a začneněn do kompozice knihovny.

Nové zariadenie je striedme

Podstatným rozhodnutím bol výber nových jednoduchých častí zariadenia a nábytky, ktoré svojou striedmosťou nenarúšajú historickú hodnotu, naopak, vzácne osobité detaily práve nechávajú vyniknúť. Interiér je doplnený nábytkom a detailmi, ktoré majitelia bytu zohnali v starožitníctvach. Niektoré dokonca objavili pri kontajneroch a zachránili.

Stoleček “Pavouk” od Jindřicha Halabaly, kanapíčko na šlofíka po obědě (nově čalouněné spolu s křeslem) a obraz od Lucie Skřivánkové.

Repasované kreslo – ikona svetového dizajnu

Veľmi zaujímavým kúskom nábytku je staré kreslo, ktoré prešlo kompletnou renováciou. O ňu sa opäť postarala Pavla Kosová v rámci rodinného projektu Retronaut. Repasované kreslo s označením H-269 našlo svoje miesto v obývačke. Je to dielo legendárneho českého dizajnéra Jindřicha Halabalu, ktoré sa stalo ikonou svetového dizajnu. Obývacia izba celkovo patrí histórii (okrem novej jednoduchej knižnice s osvetlením)  – repasovanému nábytku zo 40. rokov a obrazu od Lucie Skřivánkovej.

Knihovna v obývacím pokoji. Oddíl úplně vpravo slouží k uložení posuvného žebříku. Křesílko je legendární kousek H-269 od architekta Jindřicha Halabaly - nalezené u popelnic a zrestaurované.

Nová dlažba i priestor pre kuchyňu

Samozrejme, byt prešiel aj vážnejšími úpravami, ako je „len“ zariadenie interiéru a reštaurovanie historických prvkov. Priestranná hala dostala novú cementovú dlažbu, ktorá opticky evokuje atmosféru domov z prelomu 19. a 20. storočia. Vyníma sa v nej nádherné starožitné zrkadlo. Zmenilo sa aj rozloženie jednotlivých izieb – kuchyňa dostala príjemný slnečný priestor obrátený do ulice a bola vďaka rozšíreniu priechodu prepojená s vedľajšou miestnosťou – obývacou izbou. Práve v týchto miestnostiach vyniknú štukové stropy. Mimochodom, majitelia bytu čistili dlhé hodiny ozdoby schované pod nánosmi neskorších malieb celé hodiny.

Parádní pokoj s arkýřem do ulice. Barva desky kuchyňské linky koresponduje s odstínem dřeva starožitného nábytku. Ozdobou místnosti jsou pečlivě restaurované štuky na stropě.

Všetko zlé je na niečo dobré

Jednoduchá nová kuchynská linka, podobne ako knižnica, je biela, prevažujú horizontálne línie. Vďaka jej nevýraznosti a jemne sivému odtieňu stien skvele vynikne pôvodný strop. Najskôr sa zdalo byť problémom osvetlenie kuchyne, pretože vyvedené elektrické vedenie na luster zo stropu už doslúžilo. Riešenie sa nakoniec našlo, dokonca ešte efektnejšie, umocňujúce čaro štukovej výzdoby – originálne osvetlenie stropu zospodu v každom rohu miestnosti.

Symbióža starého a nového: soudobá, ale jednoduchá a čistá kuchyňská linka dává vyniknout původním architektonickým detailům, jako jsou štuky nebo dveře, i starému nábytku

Znížením stropu vznikol úložný priestor

Kúpeľňa a toaleta dostali, samozrejme, úplne novú podobu a zariadenie, zdobí ich podobná dlažba ako v hale. Zaujímavým a praktickým riešením bolo zníženie stropu týchto miestností – nad ním vznikol úložný priestor prístupný z haly.

Vstupní hala s nádechem atmosféry začátku 20. století, kdy byl dům postaven. Nová cementová dlažba je importovaná z Turecka. Obvodové lišty a prahy jsou z Corianu.

Interiér bytu Letná v kocke

Architektonické štúdio: Studio 29, Pavla Kosová, www.studio29.cz
Plocha: 98 m2
Rok projektu: 2012
Realizácia návrhu: 2013
Původní stav: 1 - vstupní hala, 2 - kuchyně, 3 - pokoj, 4 - koupelna s kotlem, 5 - WC, 6 - komora

Půdorys po přestavbě: 1 - vstupní hala, 2 - kuchyně s jídelnou, 3 - obývací pokoj, 4 - ložnice, 5 - budoucí dětský pokoj, 6 - koupelna, 7 - WC, 8 - technická místnost

Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Studio 29, Pavla Kosová