image 64672 25 v1

Novinky zo sveta architektúry

Vybrali sme pre vás zaujímavé realizácie, knihy, novinky, výstavy a súťaže z oblasti architektúry, ktoré sa minulý týždeň objavili na iných domácich či zahraničných portáloch.

1. Dva domy, dvaja architekti, Pauliny Hovorka architekti
Aj nemecký časopis A10 si všimol dvojicu susedných rodinných domov od architektonickej dvojice Martin Pauliny a Branislav Hovorka. Prvým, starším z dvojice je ‚Dom Zlomu‘. Dom je reakciou na požiadavky investora, ktorými boli maximum svetla a minimum schodov. Dom je pôdorysného tvaru L, ktorý zahŕňa malé nástupné podlažie v suteréne a veľké obytné podlažie nad ním. Druhým domom je Dom K2. Dom vyrovnáva výškový rozdiel terénu troma úrovňami. Ten je prekonávaný jednoramennými schodiskami, čo vytvorilo dynamické tvarovanie domu.

www.a10.eu/magazine/issues/57/

2. Dni architektúry 2014
Dni architektúry sa otvoria vo štvrtok 15. mája o 17.00 vo Výstavných priestoroch oA, ÚSTARCH SAV vernisážou výstavy Monitoring moderny. Výstava prezentuje súčasnú prax v starostlivosti o diela modernej architektúry. Dni architektúry budú pokračovať do nedele komentovanými exkurziami po vybraných architektonických dielach v Bratislave a Žiline.

www.facebook.com/expedicia.panelstory?fref=photo

3. Nedokončený dom, Yamazaki Kentaro
Dom búra hranice klasického bývania a nedefinuje vopred jeho formu. Je zložený zo štyroch dvojpodlažných kontajnerov, ktoré sú spojené jedným centrálnym otvoreným priestorom. V pôdoryse sú usporiadané šikmo, aby medzery medzi nimi umožnili výhľady z objektu. Jednotlivé kontajnery sú na spodnom podlaží kuchyňou, spálňou alebo zázemím. Ich horná časť je nedefinovaným priestorom, ktorý si môže každý obyvateľ upraviť.

www.designboom.com/architecture/yamazaki-kentaro-design-workshop-house-in-kashiwa-japan-04-18-2014/

4. Kniha Architektura a globalizace
České vydavateľstvo Zlatý řez pripravilo už piate vydanie Textov o moderní a súčasné architektuře. Tentoraz pod názvom Architektura a globalizace. Globalizácia je totiž téma, ktorá v poslednej dobe často rezonuje vo všetkých odvetviach a nevyhla sa ani architektúre. Kniha je zhromaždením textov z rokov 1993-2012, ktoré odpovedajú na otázku: „Co znamená globalizace pro architekturu?“

www.artforum.sk/catalog/kolektiv-autorov:architektura-a-globalizace-texty-o-moderni-a-soucasne-architekture-5/?mod=catalog&detail=62901

5. Národní centrum záhradní kultury v Kroměřiži, Architekti DRNH
V areáli záhrady kroměřížskeho zámku vznikol komplex troch nových objektov, ktoré sa nachádzajú na mieste pôvodných objektov zo 70. rokov. Objekty sú prevádzkovým a skladovacím zázemím pre okolitý park. Tri jednoduché stavby tu obklopujú malý dvor. Architektúra objektov je zaujímavá svojím novodobým výrazom v detailoch, ale celkový tvar a výraz objektov pripomína doby minulé. Fasády objektov sú z dreva, ktorého sa svojím starnutím- oxidáciou stane súčasťou záhrady zámku.
 
www.dezeen.com/2014/05/05/wooden-gardening-facilities-architekti-drnh-czech-republic/

6. Stanica na námestí vo Winterthur
Malé Švajčiarske mesto Winterthur dostalo do svojho centra novú autobusovú zastávku od architektov Stutz Bolt. Nová stanica nahradila pôvodné zastávky z roku 1980, ktoré mali nízku strechu a zakrývali výhľad na centrum mesta. To, že sa skladali z viacerých objektov prekážalo prirodzenému pohybu po námestí. Nový objekt vytvoril dáždnik, ktorý prekrýva všetky nástupištia a je dostatočne vysoký, tak aby neuzatváral priestor, ale umožňuje čo najviac vnímať okolie. Celý dáždnik vychádza z jedného decentralizovaného bodu, v ktorom sa nachádza zázemie zastávky.

www.frameweb.com/news/winterthur-station-square-by-stutz-bolt

7. Konverzia starej vodnej veže na vyhliadku
V národnom parku v Holandsku sa podarila zaujímavá konverzia starej nevyužívanej vodnej veže na vyhliadkovú. Holandskí architekti Zecc Architecten do betónového vnútra veže vložili nové schody. Schody prechádzajú cez vnútro v rôznych smeroch, čo umožnilo panoramatický pohľad na krajinu už pri výstupe na vyhliadku. Schody sú obalené v OSB doskách, ktoré vytvárajú príjemný kontrast voči chladnému betónovému vnútru veže. Vrch veže bol doplnený o veľké okná, ktoré umožňujú lepšie pozorovanie prírody národného parku.

www.dezeen.com/2014/05/02/viewpoint-sint-jansklooster-observation-point-staircases-zecc-architecten/

Výber pripravil Marián Stanislav.