image 70225 25 v1
Galéria(7)

Global Holcim Awards: zo 6000 účastníkov vzídu 3 víťazi

Štvrtý ročník medzinárodnej súťaže Holcim Awards spozná svojich víťazov v apríli 2015 na slávnostnom vyhlásení výsledkov. Traja víťazi celosvetovej ceny sa podelia o zaujímavú výhru vo výške 350-tisíc amerických dolárov.

A14LAgoCO 08
A14NAgoUSnv 09
A14APgoTH 3
A14EUgoIT 07
A14AMgoTR 01
A14LAgoCO 06

Do aktuálneho ročníka sa zapojilo viac ako šesťtisíc projektov. Sú rozdelené do piatich regiónov: Európa, Severná Amerika, Latinská Amerika, Afrika a Stredný východ, Ázia a oblasti Pacifiku. V každom z nich pracovala odborná porota a vybrala najlepšie tri práce – zlatú, striebornú a bronzovú. Okrem toho v každom regióne porota udelila aj čestné uznania a špeciálne ceny. Prví traja finalisti z každého regiónu postupujú do celosvetového finále.
Predsedom poroty, ktorá bude posudzovať 15 najlepších projektov z celého sveta, je Mohsen Mostafavi, dekan Graduate School of Design na Harvardskej univerzite.

Európskym zlatým projektom je revitalizácia zanedbaného a priemyslom vyčerpaného územia v južnom Taliansku – autori: Francisco Leiva (Grupo aranea, Alicante, Španielsko) a Marco Scarpinato (AutonomeForme, Palermo, Taliansko)

V Severnej Amerike porotu najviac zaujalo riešenie zachytávania dažďovej vody pomocou špeciálneho porézneho betónového povrchu a podzemnej nádrže v Las Vegas – autori: Amy Mielke (Water Pore Partnership, New York, USA) a Caitlin Gucker-Kanter Taylor (Water Pore Partnership, New York, USA)

V regióne Latinskej Ameriky získal prvú cenu projekt vodných nádrží, ktoré autori stvárnili ako verejný park v meste Medellín v Kolumbii. Verejný priestor je citlivo komponovaný okolo série vodných nádrží. Autori Mario Fernando Camargo Gómez a Luis Orlando Tombé Hurtado z ateliéru Colectivo720, Cali v Kolumbii riešili aj detaily zachytávania dažďovej a odpadovej vody na zavlažovanie samotného parku.

Eco-techno park v podobe ukážkovej zelenej budovy ako príklad udržateľnosti a centrum pre spoločnosti zamerané na túto oblasť vyhral v regióne Afriky a Stredného východu. Porota ocenila rovnováhu prírodných prvkov a človekom vytvorených objektov a technológií. Projekt autorov Onata Öktema a Zeynepa Öktema z ONZ Architects, Ankara, Turecko je situovaný v samotnej Ankare.

Víťazom ázijsko-pacifického regiónu je projekt útočiska pre rôzne druhy vtáctva – thajskí autori: Jariyawadee Lekawatana (Architectkidd, Bangkok), Singh Intrachooto (Kasetsart University, Bangkok) a Chak Cherdsatirkul (Kaomai Lanna Resort, Chiang Mai). Ich projekt je zameraný na záchranu vzácnych druhov vtáctva, ktoré sú často predmetom pašeráctva a nelegálneho predaja do cudziny. Relatívne malý projekt vtáčieho hotela, vzdelávacieho strediska a liečebne pre vtáky rozprestiera svoje ochranné krídla v meste Chiang Mai v Thajsku.

Viac o projektoch na www.holcimfoundation.org/Awards

Text: Mária Nováková
Zdroj: Holcim Awards