image 86956 25 v1
Galéria(7)

Sochár Stanislav Mikovčák vystavuje v Moskve

Stanislav Mikovčák, architekt a sochár z Kysúc, spolu s ak. maliarom Andrejom Smolákom, sa stali prvými umelcami, ktorí počas predsedníctva svojej krajiny v Rade EÚ vystavujú na pôde EÚ v Moskve. Vernisáž sôch a obrazov sa konala 9. novembra v rezidencii veľvyslanca EÚ v Moskve Vygaudasa Ušackasa.

dedicstvo podkovy
foto 1
pri praci
Stano Mikovcak na Kysuciach 1
Stano Mikovcak v Moskve
foto 2strazcarozhladne

Výnimočné podujatie pripravil Zastupiteľský úrad SR v Moskve v spolupráci so Slovenským inštitútom v Moskve za účasti slovenského veľvyslanca v Ruskej federácii Petra Priputena a ďalších zástupcov spoločenského, kultúrneho a duchovného života.

Dielo Stanislava Mikovčáka netradičným spôsobom spája „staré“ Kysuce s moderným pohľadom na svet a prináša tak do Moskvy „správu“ o našom kraji.

Strážca rozhľadne

Pri potulkách krajom činorodý sochár nachádza staré chalupy, ktoré chátrajú a padajú. To málo, čo z nich zostáva, je železo, ktoré vzdoruje času. „Z úcty k práci našich predkov, ktorí z kovu vytvárali základné nástroje, ktoré ich živili, som začal ich dielo – motyky, sekery, podkovy, reťaze, vkladať naspäť do obrazov, s cieľom zachovať tieto nástroje aj v umeleckej podobe pre ďalšie generácie. Železo mám rád a snažím sa mu dávať novú dušu, nový život“, hovorí Stano Mikovčák, autor rozsiahleho súboru sôch, ktoré už dnes patria do zbierok fanúšikov výtvarného umenia doma aj v zahraničí.

Ruské publikum má tak od novembra možnosť obdivovať diela, ktoré predstavujú príbehy starých spadnutých drevených kysuckých domov, v ktorých sa ľudia rodili, umierali a prežívali svoje jedinečné životy.

Z vernisáže Stano Mikovčák

Stanislav Mikovčák
Žije a tvorí na Kysuciach v Čadci. Študoval na Gymnáziu v Čadci a neskôr na STU v Bratislave. Ako čerstvý absolvent technickej univerzity začal spolupracovať s úspešnými staviteľmi v Nemecku, kde získal praktické skúsenosti ako projektant a staviteľ, s dôrazom na vysokú kvalitu i estetickú úroveň stavieb. V roku 1998 sa vrátil na Slovensko, kde založil architektonický ateliér a projektovú firmu. Vo svojej práci inklinuje k dielam, ktoré v maximálnej miere zachovávajú tradičné prvky ľudovej architektúry. Významnou mierou ovplyvnil architektúru na Kysuciach a svojimi prácami vtlačil pečať kysuckej krajine. Známe sú jeho rozhľadne v Starej Bystrici, Zákopčí či Turzovke, kaplnky, zvonice, fontány, námestia ako aj tzv. malá turistická architektúra. Ako sochár tvorí najmä so železom. Sochy vytvára klasickou metódou – kovaním za tepla.