image 64526 25 v1

Novinky z domácej aj svetovej architektúry

Vybrali sme pre vás zaujímavé realizácie, knihy, novinky, výstavy a súťaže z oblasti architektúry, ktoré sa minulý týždeň objavili na iných domácich či zahraničných portáloch.

1. Kniha Česká a slovenská architektúra 1977-2011

Kniha je antológiou českej a slovenskej architektúry od roku 1977 do roku 2011. Autormi knihy sú Monika Mitášová a Jiří Ševčík. Kniha vznikla na Vědecko-výzkumném pracovišti AVU v Prahe. Má 956 strán, na ktorých sú chronologicky radené texty, rozhovory, dokumenty. Kniha je archívom textov z kníh, dobových časopisov, listov, básni a katalógov. Kontext knihy je doplnený o texty zahraničných autorov, ktoré boli v tejto dobe prekladané, diskutované a ovplyvňovali aj tunajšiu architektúru. Kniha zobrazuje dobové myslenie a uvažovanie o architektúre.

www.artforum.sk/catalog/mitasova-monika-sevcik-jiri:ceska-a-slovenska-architektura-19712011-texty-rozhovory-dokumenty/?mod=catalog&detail=62662

2. Výstava Víno a architektúra v Strednej Európe

V bratislavskom Design factory potrvá do 18. 5. 2014 medzinárodná putovná výstava Víno a architektúra v Strednej Európe. Výstava predstavuje najzaujímavejšie vinárstva v strednej Európe, ktoré reprezentujú súčasnú architektúru tejto zaujímavej typológie. Na výstave je predstavených 38 vinárstiev zo 7 krajín. Prezentované sú fotografiou, plánmi, vzorkou zeme a „tabletom“, na ktorom sa dajú prezrieť videá o danom vinárstve. Organizátormi výstavy sú Galéria Jaroslava Fragnera a Design factory.

3. Dom Casa Cien

Architektonická dvojica z Chile, Mauricio Pezo a Sofa von Ellrichshausen vytvorili v domácom prostredí v meste Conceptión fascinujúcu stavbu. Vytvorený objekt je sídlom ich architektonického ateliéru, ale aj ich vlastným domovom. Objekt je postavený v kopci a je zložený z dvoch častí funkčne aj hmotovo. Prvou je časť domu, ktorá sa stáva súčasťou šikmého terénu. Má 2 podlažia a slúži na bývanie.

Druhou časťou je kancelária, ktorá zaberá 5 podlaží a má vertikálnu štruktúru. Každé podlažie je charakteristické iným druhom vertikálnej komunikácie (schodmi). Celý dom je zabalený do betónových šiat, ktoré vytvárajú zároveň kontrast, ale aj harmóniu celku.

vimeo.com/35677929

www.archdaily.com/465633/cien-house-pezo-von-ellrichshausen/

4. Dom v Mölle

Švédsky architekti Elding Oscarson vo svojom najnovšom dokončenom projekte nadviazali na lokálnu tradíciu modernej architektúry 20. storočia, ktorá bola charakteristická experimentovaním. Rovnako je to aj v tomto dvojpodlažnom dome. Dom je vertikálne členený. Spodná časť domu je celá otvorená a odráža otvorenosť rodiny, zatiaľ čo vrchná časť domu je stenami uzatvorená a obložená horizontálnymi pásmi dreva. Dom má v pôdoryse tvar písmena Y čo vychádza z toho, že dom sa otvára do rôznych častí pozemku, ktoré ponúkajú rôzne situácie. Objekt vniesol novú časovú vrstvu medzi architektonické objekty v meste Mölle.

www.dezeen.com/2014/04/22/elding-oscarson-seaside-house-molle-sweden/

5. Československý pavilón Bienále, Benátky

Pred blížiacim sa 14. Bienále architektúry v Benátkach si môžeme textom Henriety Moravčíkovej pripomenúť históriu Československého pavilónu. Pavilón sa nachádza v časti Giardini a bol slávnostne otvorený na Bienále umenia v roku 1926. Autorom architektonického návrhu pavilónu bol Otakar Novotný, ktorý bol v tom čase predsedom Spolku výtvarných umelcov. Pavilón je jedným otvoreným vysokým a dlhým priestorom, ktorým sa prechádza priamo od vstupu k východu. Celý priestor je zastrešený veľkým svetlíkom. Pavilón bol prvýkrát použitý k prezentácií Československej architektúry v roku 1991 na 5. Bienále architektúry.
 
www.archiweb.cz/buildings.php?type=arch&action=show&id=4132

6. Kongres a Kultúrne centrum

V slovinskom meste Ptuj sa nachádza bývalý dominikánsky kláštor, ktorý bol rozpustený v druhej polovici 18. storočia. Odvtedy mal veľa funkcií. Slúžil ako nemocnica, múzeum, kasáreň, ale aj ako sociálne bývanie. Rekonštrukcia bola náročnou úlohou, ktorej cieľom bolo spojiť staré a nové bez invazívnych postupov. Obnova prebehla tak, aby si kláštor zachoval svoj charakter a nové prvky do nej boli viditeľne vložené. Najvýraznejším prvkom je čierne hľadisko, ktoré sa dvíha, aby mohlo pod sebou sprístupniť nájdené archeologické pamiatky.

www.detail.de/daily/kongress-und-kulturzentrum-in-ehemaligem-kloster-29320/

Výber pripravil Marián Stanislav.

Foto: via Dezeen