image 72372 25 v1
Galéria(4)

Nezmeškajte svoj vlak!

Naše domovy, administratívne budovy, školy a ostatné budovy potrebujú nový prístup k samotnému návrhu, lepšie technické parametre a vyššiu kvalitu vnútorného prostredia. Pasívne domy už vyše dvadsať rokov udávajú v tomto smere trend, ktorý je základom nielen pre novostavby, ale aj obnovované budovy.

RD Zahorie  Ing.arch.Daniel Bizon 1  2
RD Zahorie  Ing.arch.Daniel Bizon 1  3
RD Zahorie  Ing.arch.Daniel Bizon 1  4

Pozvánka na seminár Navrhovanie pasívnych domov
Pozývame vás na seminár, kde budete mať možnosť oboznámiť sa s komplexným prístupom k návrhu pasívnych domov, budov s takmer nulovou potrebou energie a udržateľnej architektúry.
Desaťdňový seminár v troch blokoch je určený architektom, projektantom, ale aj všetkým zájemcom o túto tému. Termíny konania 11. cyklu: 15. – 18. apríl, 27. – 29. máj a 17. – 19. jún 2015
Prihlasovať sa môžete na: iepd.sk/ponuka/navrhovanie-pasivnych-domov

Seminár „Navrhovanie pasívnych domov“ absolvovalo od roku 2011 vyše dvesto odborníkov. Ocenili najmä komplexnosť informácií, hoci často prichádzali s už pomerne rozsiahlymi znalosťami z tejto oblasti. Ako dnes vravia, nadobudli pevný základ, na ktorom stavajú ďalej. Mnohí z nich to potvrdili aj úspešnými realizáciami, niektoré boli dokonca nominované a ocenené v architektonicých súťažiach CE.ZA.AR a BEFFA.

Aj keď je výstavba takýchto budov na Slovensku stále v začiatkoch, v tomto roku by u nás mohlo byť zrealizovaných takmer dvesto pasívnych rodinných domov a dva bytové domy v Bratislave a Trnave, ktoré sú pred dokončením. Tieto objekty sú dôkazom, že pasívne domy spĺňajú vysoké požiadavky aj na estetické kritériá a tak vyvracajú jeden z najčastejších mýtov o nevzhľadnej a fádnej architektúre úsporných domov.

Racionálnym prístupom k navrhovaniu nemusí navýšenie ceny takéhoto domu prekročiť prijateľnú mieru. Odmenou je spokojnosť užívateľov, keď architektonické riešenie i vysoký komfort vnútorného prostredia splnia ich očakávania.

Takmer tretina z dvoch stoviek absolventov seminára úspešne zložila aj skúšku a získala titul Certifikovaný projektant, resp. konzultant pasívnych domov – CEPHD. Je to veľa alebo málo? V časoch, keď v architektonickej obci úplne absentovala akákoľvek forma celoživotného vzdelávania, to môžeme považovať za úspech.

Od výstavby prvých pasívnych domov uplynulo takmer štvrťstoročie, princíp ich navrhovania i fungovania je už preverný časom. Pre budovy s takmer nulovou spotrebou energie sa pasívny dom stal všeobecne uznávaným východiskom. Aj keď je občas prijímaný s námietkami, nejestvuje v súčasnosti lepšia overená cesta znižovania energetickej náročnosti budov ako je koncept pasívneho domu. V krajinách s bohatou históriou energeticky efektívnej výstavby bol úspešne aplikovaný aj v urbanistických súboroch. Také riešenia sa pre využitie energie z obnoviteľných zdrojov javia najperspektívnejšie.

Inštitút pre energeticky pasívne domy (iEPD) si tento rok pripomína desiate výročie založenia. Za prínos v oblasti udržateľnosti na Slovensku získal vo februári ocenenie z rúk hlavnej architektky Bratislavy Ing. arch. Ingrid Konrad. V súčasnosti je iEPD nominovaný na cenu časopisu Eurostav VISIO 2020.

Viac na www.iepd.sk

Pripravila: Ing.arch.Tatiana Pifkova