image 77696 25 v1

Budovy s takmer nulovou potrebou energie nie sú fikciou, ale blízkou budúcnosťou

Tohtoročná dvojdňová konferencia s názvom „Budovy s takmer nulovou potrebou energie – fikcia alebo blízka budúcnosť?“ potvrdila význam a dôležitosť podujatia, ktoré každoročne spoločne pripravujú slovenský Inštitút pre energeticky pasívne domy a české Centrum pasivního domu.

Na jej organizácii sa prvýkrát podieľala aj Slovenská inovačná a energetická agentúra, vďaka ktorej akcia nadobudla nový rozmer a perspektívu a stala sa inovačným pokračovaním cyklu medzinárodných konferencií „Pasívne domy“, už jedenástym v poradí. Na podujatí sa zúčastnilo 250 odborníkov, architektov a projektantov, ale aj zástupcov štátnej a verejnej správy.

Prvý programový blok sa zaoberal legislatívou a podporou obnovy budov nad rámec minimálnych požiadaviek. Hneď v úvode predstavila K. Šoltésová (SIEA) pravidlá operačného programu Kvalita životného prostredia. Na túto tému nadviazala A. Ohradzanská (MDVRR SR) s Národným plánom na zvyšovanie počtu budov s takmer nulovou potrebou energie, ako aj pripravovaným programom podpory obnovy rodinných domov, ktorý má byť v platnosti od budúceho roku. Aktuálne informácie zo ŠFRB prezentovala D. Pištová. O skúsenostiach z českého programu Zelená úsporám a jeho tretej verzii Nová zelená úsporám porozprával J. Hrbek zo Štátneho fondu životného prostredia ČR. Inšpiratívnou novinkou je tu podpora systému riadeného vetrania s rekuperáciou, bez ktorého je dosiahnutie pasívneho štandardu nemožné a požadovaných parametrov pre budovy s takmer nulovou potrebou energie veľmi problematické. Na takýto prirodzený posun v oblasti podporovaných technológií si na Slovensku budeme musieť ešte počkať.
Popoludnie úvodného dňa konferencie bolo venované konkrétnym príkladom realizácií energeticky úsporných občianskych budov, ktoré delí od budov s takmer nulovou potrebou energie už iba krok. Živá diskusia v sále potvrdila, že zaujali. Odzneli podnetné prezentácie o pasívnej novostavbe domu pre seniorov v Modřiciach pri Brne, ktorú prezentoval arch. J. Smola, prestavbe školských budov v Prahe Slívenci od arch. A. Brotánka, zo Slovenska to bola demonštračná budova v areáli SOŠ Senica aj zaujímavá realizácia „zelenej“ administratívnej budovy EcoPoint v Košiciach, ktorú predstavil R. Badalík (SKGBC).

Azda najintenzívnejšiu odozvu vyvolal príklad novostavby Základnej umeleckej školy v meste Holice neďaleko Pardubíc, ktorú predstavila trojica hlavných aktérov arch. D. Borák, starosta Holíc L. Effenberk a zástupca realizačnej firmy M. Bakeš. Nasledovaniahodný príklad racionálneho rozhodnutia mestského zastupiteľstva v prospech budovy v pasívnom štandarde, ktorá napriek rovnakým realizačným nákladom ako pôvodne plánovaná štandardná budova priniesla mestu nielen významnú úsporu prevádzkových nákladov, ale aj veľmi kvalitnú architektúru. Táto stavba je dôkazom toho, že pasívny štandard je pre kreatívneho tvorcu výzvou.     

Druhý deň bol venovaný architektonickým a technickým súvislostiam. Zaujímavé riešenia využívania nových technológií a ich vplyve na architektonické stvárnenie predniesol arch. H. Pifko (člen iEPD). Aj ďalší rečníci M. Mihál (Xella Slovensko, s.r.o., hlavný partner iEPD), P. Bohuš (e-Dome, a.s.) a D. Lukášik ( Honors, a.s.) sa zaoberali technologickými novinkami, materiálmi a postupmi pre stavbu budov s ohľadom na aktuálne požiadavky doby.

Posledný blok patril opäť zaujímavým realizáciám. B. Kierulf (Createrra, s.r.o. člen iEPD) predstavil pasívnu  budovu Dobrovoľného hasičského združenia Pole v blízkosti Trnavy. Sympatie zožala prezentácia J. Sponara, starostu mestskej časti Brna Nový Lískovec. Svojím zápalom pre obnovu bytových domov strhol aj zarytých odporcov obnovy bytoviek. Zase sa potvrdilo, že úspech prináša iba dlhoročná systematická práca s jasne nastavenými prioritami. O netradičnej prestavbe budovy školy na bytový dom v Dubňanoch na Morave porozprával Z. Kaňa (Úsporné bydlení, s.r.o.). Záver konferencie patril zaujímavým developerským projektom, bratislavským ultranízkoenergetickým bytovým domom Petržalské Dvory, ktoré prezentoval M. Lešinský (Keramoprojekt, a.s., člen iEPD) a trnavskému Zelenému átriu v tandeme V. Šimkovic (Energy Concept, s.r.o, člen iEPD) a S. Sůra (e-Dome, a.s.).

V bytovom dome Zelené átrium po ukončení hlavného programu privítal skupinu záujemcov o prehliadku budovy arch. M. Marko a V. Balent (Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., partner iEPD).

Dvojdňový maratón prezentácií ukázal, že budovy s takmer nulovou potrebou energie dnes už nie sú fikciou, ale blízkou budúcnosťou aj na Slovensku a v Čechách. Až ich realizácia však ukáže, či sme sa na túto úlohu dobre pripravili.

Ľubica Šimkovicová, Inštitút pre energeticky pasívne domy
Tatiana Pifková, Inštitút pre energeticky pasívne domy